Dotacja na założenie firmy

Czyli na czym polega dotacja na założenie firmy i jak ją pozyskać?

Witajcie!
W tym poście przedstawię Wam podstawowe informacje o dotacjach na założenie firmy. Oto, czego się dowiecie:

Gotowi? Zaczynamy!

Czym są dotacje na założenie firmy?

Dotacja na założenie własnej firmy to inaczej kwota, którą możesz pozyskać z różnych instytucji. Kwota ta wspiera Cię na starcie swojej biznesowej przygody. Możesz otrzymać dotację na sprzęty, oprogramowanie, usługi, czasem również na koszty bieżące i reklamę – jednym słowem na wszystko, co jest Ci potrzebne, by wystartować z własnym biznesem. Zazwyczaj uzyskanie dofinansowania wymaga spełnienia różnych wymogów, na przykład zapewnienie zabezpieczenia (tak jak w przypadku kredytu – więcej o kredytach poczytasz na naszej stronie – kliknij TUTAJ) lub posiadanie odpowiedniego statusu na rynku pracy (np. osoby bezrobotnej). Po zakwalifikowaniu się do otrzymania dofinansowania musisz podpisać umowę z instytucją finansującą, w której dokładnie określone są warunki współpracy – na przykład data zarejestrowania działalności, czas na rozliczenie. Co istotne, w większości przypadków możesz otrzymać dotację jedynie na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (ewentualnie spółki cywilnej).

Jak pozyskać dotację na założenie firmy?

Niestety tutaj pojawia się kilka problemów. Przede wszystkim, nie ma jednej uniwersalnej wyszukiwarki pokazującej, jakie są obecnie dotacje na założenie firmy. Istnieje oczywiście kilka stron wyszukujących aktualne możliwości, jednak zawsze musisz się liczyć z tym, że nie wszystkie konkursy będą tam przedstawione. Aby uzyskać dofinansowanie na start można skorzystać z różnorodnych programów, które rządzą się swoimi prawami.

Gdy już znajdziesz program odpowiedni dla Ciebie, należy dokładnie zapoznać się z regulaminem i sprawdzić, czy się kwalifikujesz się do uzyskania dotacji.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej. Zazwyczaj nie jest to tylko wniosek lub biznesplan. Każdy konkurs zawiera kilka załączników, często też należy dostarczyć odpowiednie zaświadczenia z urzędów.

Ostatnim krokiem będącym zwieńczeniem całości pracy jest złożenie dokumentów do instytucji finansującej i oczekiwanie na wyniki

Na co zwracać uwagę przy aplikowaniu?

Uzyskiwanie dofinansowania na założenie firmy to dość skomplikowany proces i należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim terminy składania dokumentów. Wniosek złożony po terminie nie zostanie rozpatrzony i Twoja praca pójdzie na marne.

Ponadto często w dokumentacji konkursowej są też zawarte kryteria lub punktacja. Im więcej punktów otrzymasz, tym większe będą Twoje szanse na otrzymanie dofinansowania na założenie firmy. Dokładna analiza punktacji pozwoli Ci stwierdzić, jak duże masz szanse na otrzymanie dotacji. Zazwyczaj występują pewne kryteria, których spełnienie zależy od Ciebie – na przykład przygotowanie dodatkowych dokumentów, uczestnictwo w kursach. W naszej firmie zawsze dokładnie analizujemy szanse otrzymania dofinansowania, znamy też wiele rozwiązań, dzięki którym klienci mają szansę na uzyskanie wyższej punktacji ;).

Pamiętaj o załącznikach. Często dołączenie załączników wydanych przez zewnętrzne instytucje jest konieczne. Bez nich wniosek o przyznanie dofinansowania na założenie firmy może zostać odrzucony już na początkowym etapie oceny.

Czym jest rozliczenie dotacji na założenie firmy?

Po otrzymaniu dotacji na założenie firmy musisz się rozliczyć. Co to oznacza? Przede wszystkim wykazujesz przed instytucją finansującą, co zostało kupione z dotacji poprzez na przykład faktury. Czasami możesz być zobligowany do przedstawienia dodatkowych dokumentów. Więcej o rozliczeniach dowiesz się wkrótce w dedykowanym wpisie na naszym blogu.

Mam nadzieję, że niniejszy blog rozwiał Twoje wątpliwości dotyczące dotacji na zakładanie firmy. Pozyskiwanie dofinansowania z pewnością jest procesem dość skomplikowanym. Jeśli chcesz, by ktoś pomógł Ci znaleźć program dotacyjny, sprawdzić kwalifikowalność, doradził Ci w zakresie dostosowania pomysłu pod punktację, a także przygotował profesjonalnie dokumenty i rozliczenie – jesteśmy do Twojej dyspozycji! Możesz się z nami skontaktować poprzez zakładkę „Kontakt” – kliknij TUTAJ

Do następnego wpisu!


Niniejsza treść jest utworem w rozumieniu przepisów prawa autorskiego. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.