Dotacje na założenie firmy na wsi

Witajcie, to już kolejny wpis! Dzisiaj dowiecie się, jak dostać dotacje na założenie firmy na wsi z Lokalnej Grupy Działania. I co najważniejsze – mogą z niej skorzystać nawet osoby pracujące! Jeśli nie wiecie jeszcze, na czym polegają dotacje na założenie własnej firmy, to zerknijcie na nasz poprzedni wpis o TUTAJ

Z tego wpisu dowiesz się:

Czym są Lokalne Grupy Działania?

Lokalne Grupy Działania to organizacje, które przyznają dotacje na założenie firmy na wsi w ramach programu unijnego (wraz z ARiMR oraz Urzędem Marszałkowskim). To te organizacje ogłaszają konkursy (tzw. nabory), przyjmują dokumentację aplikacyjną na dofinansowania, a także oceniają ją oraz wybierają wnioskodawców, którzy powinni dostać dofinansowanie. Tereny wiejskie nie oznaczają bynajmniej jedynie małych wsi liczących kilkaset mieszkańców – Lokalne Grupy Działania obejmują swoim działaniem kilka lub kilkanaście miejscowości liczących do dwudziestu tysięcy mieszkańców każda, więc jeżeli mieszkasz więc w małym miasteczku, które liczy 15 tysięcy mieszkańców, to również skorzystasz z dotacji na założenie firmy na wsi. Lokalne Grupy Działania oprócz organizowania dofinansowań na założenie firmy wspierają też lokalną społeczność poprzez organizację szkoleń, wydarzeń kulturowych, dofinansowanie powstania infrastruktury turystycznej i sportowej. Warto więc do nich zajrzeć!

Jaką kwotę możesz otrzymać w ramach dotacji na założenie firmy na wsi?

Z programu 19.2 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich możesz otrzymać od 50 000 zł do nawet 100 000 zł na założenie własnej firmy na wsi.

Jakie warunki musisz spełnić, by otrzymać dofinansowanie na terenach wiejskich?

Tak jak w przypadku innych programów dotacyjnych, tak i w tym określone są pewne warunki, które należy spełnić, by otrzymać dofinansowanie na terenach wiejskich. Są one wymienione poniżej:

 • Nie należy posiadać ubezpieczenia w KRUS (jest od tego wyjątek!).
 • Należy posiadać meldunek stały lub czasowy na terenie wsi lub miasteczka do 20 tysięcy mieszkańców.
 • Należy uzyskać wpis do ewidencji producentów ARiMR.
 • Nie można prowadzić firmy minimum trzy miesiące przed wnioskowaniem o przyznanie dofinansowania (a także założyć firmy przed podpisaniem umowy z Urzędem Marszałkowskim).

Jak wygląda proces uzyskania dofinansowania na założenie firmy?

Jak już wspominaliśmy wyżej, dotację na założenie firmy na wsi organizuje łącznie kilka podmiotów. Proces ubiegania się o dofinansowanie również jest nieco złożony.

 1. Składasz dokumentację aplikacyjną do Lokalnej Grupy Działania
 2. Lokalna Grupa Działania ocenia wnioski i wyznacza osoby wybrane do dofinansowania
 3. Dokumentację sprawdza Urząd Marszałkowski
 4. Po pozytywnej weryfikacji podpisujesz umowę o przyznanie dofinansowania na założenie działalności
 5. Zakładasz firmę, składasz wniosek o płatność I transzy i otrzymujesz 80% kwoty dofinansowania (20% należy zapewnić z własnych środków).
 6. Najlepszy moment: pieniądze trafiają na Twoje konto i kupujesz to, czego potrzebujesz do założenia firmy
 7. Składasz wniosek o płatność II transzy i otrzymujesz pozostałe 20% dofinansowania.
 8. Od momentu otrzymania środków firmę musisz utrzymać przez 2 lata

Brzmi nieco skomplikowanie? Niestety procedury składania wniosku o przyznanie dofinansowania są dość skomplikowane. Z naszą pomocą uda Ci się jednak przebrnąć przez całą procedurę bez stresu i problemów! Napisz do nas TUTAJ

Na co możesz wydać dotacje na założenie firmy na wsi?

To chyba jedno z najważniejszych pytań – co można kupić z dofinansowania? Tutaj katalog możliwych wydatków jest szeroki, ale jednocześnie posiada swoje ograniczenia.

Na co wydasz dotację?

 • Nowe maszyny, urządzenia, np. komputer, maszyna do szycia, meble
 • Wybudowanie budynku specjalnie na cel prowadzenia działalności, np. małą restaurację
 • Modernizacja lub przebudowa istniejącego budynku lub pomieszczenia
 • Zakup usług, np. stworzenie strony internetowej, doradztwo, opracowanie planów, projektów, opracowanie strategii,
 • Zakup oprogramowania specjalistycznego, na przykład do projektowania,
 • Szkolenia

Czego nie opłacisz z dotacji?

 • Towarów na sprzedaż
 • Materiałów do produkcji lub świadczenia usług
 • Kosztów bieżących, takich jak najem, dzierżawa, ZUS, księgowość, paliwo
 • Zakupu używanych przedmiotów.

Jak zwiększyć szanse na otrzymanie dofinansowania?

Każda Lokalna Grupa Działania posiada własną punktację dotyczącą naborów – jeśli otrzymasz dużo punktów, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie dofinansowania. Są kryteria, które wymagają niewielkich nakładów pracy lub środków z dotacji, a pozwalają na pozyskanie wielu punktów. W naszej firmie mamy ogromne ilości pomysłów, dzięki którym nasi klienci osiągają wysokie miejsca w listach rankingowych w konkursach na założenie własnej firmy. Jeśli chcesz poznać szczegóły naszej współpracy – napisz do nas O TUTAJ

Dotacje dla pracujących?

Czy zauważyłeś / zauważyłaś, że w wymogach dotyczących tego dofinansowania nie ma informacji, że nie możesz być osobą pracującą? No właśnie! Jest to jedna z niewielu dotacji na założenie firmy, w której nie trzeba być bezrobotnym lub biernym zawodowo. Nie musisz również rezygnować z pracy po otrzymaniu dofinansowania – możesz i prowadzić własną firmę, i pracować na etacie – nie ma żadnych przeszkód!

Chcesz się dowiedzieć więcej? Napisz do nas lub zadzwoń! biuro@sektorbiznesu.pl, nr tel.: 798 588 660

Do następnego wpisu!


Niniejsza treść jest utworem w rozumieniu przepisów prawa autorskiego. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.